JSP Szczakowianka Jaworzno

Stadiony

Podstawowe informacje o stadionie:

 • Nazwa: Stadion Miejski
 • Adres: ul. Krakowska 8, Jaworzno
 • Data modernizacji: Maj 2002 – Wrzesień 2002
 • Pojemność: 7000 miejsc (5 708 miejsca siedzące, 1042 miejsca kryte)
 • Wymiary boiska: 105 x 68 m
 • Oświetlenie: brak
 • Inauguracja: 4 sierpnia 2002 rok: Szczakowianka Jaworzno – Wisła Kraków
 • Rekordowa frekwencja: 8 000 widzów: Szczakowianka Jaworzno – Świt Nowy Dwór Mazowiecki

Charakterystyka obiektu miejskiego na którym JSP Szczakowianka Jaworzno rozgrywa mecze:

Stadion Miejski znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Śródmieście tuż przy drodze krajowej nr. 79, będącym głównym szlakiem komunikacyjnym. Obiekt będący własnością Miasta Jaworzno ostatnią większą przebudowę zaliczył na przełomie 2002 i 2003 roku, kiedy to wówczas rozgrywała na nim swoje spotkania występująca na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Szczakowianka Jaworzno. Obecnie obiekt po zmianach warunków licencyjnych przez Polski Związek Piłki Nożnej, spełnia warunki I ligowe z czego bardzo chętnie skorzystały drużyny takie jak GKS Katowice, czy GKS Tychy, które to podczas przebudowy własnych stadionów rozgrywały mecze właśnie w Jaworznie. Obiekt ten jest także głównym placem zmagań drużyny Andrzeja Sermaka, która rozgrywa na nim spotkania IV ligi śląskiej. Na Stadionie Miejskim w Jaworznie, częstym gościem jest także piłkarska reprezentacja młodzieżowa kobiet, w różnych kategoriach wiekowych. Na obiekcie odbywają się też imprezy kulturalne takie jak Festiwal Energii. Na obiekcie swoja siedzibę ma Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Stadion Miejski jest bardzo dobrze wyposażonym obiektem piłkarskim. Posiada równo 7 000 miejsc, w tym 5 708 miejsc siedzących z czego 1 042 to miejsca zadaszone trybuną. Obiekt posiada także murawę o standardowych wymiarach FIFA (105 x 68 m). Ponadto stadion wyposażony jest w trzy bramy wejściowe, z czego jedna służy dla kibiców gości, miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych, monitoring (4 kamery ruchome, 1 kamera nieruchoma), nagłośnienie oraz zaplecze sanitarne. Obiekt posiada także dwie szatnie dla drużyn, szatnie dla sędziów oraz sale konferencyjną.

Dojazd do stadionu:

Stadion Miejski  dzięki swojemu bardzo dobremu położeniu, tuż przy głównej drodze przechodzącej przez miasto Jaworzno jest obiektem o bardzo dobrej komunikacji z miastami ościennymi. Dodatkowym atutem stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa JSP Szczakowianka Jaworzno jest fakt bliskiego sąsiedztwa z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej, które jest głównym przewoźnikiem świadczącym usługi transportowe w mieście. Fakt ten kibicom piłki nożnej pozwala w bardzo szybki i łatwy sposób dotrzeć na obiekt.

Podstawowe informacje o stadionie:

 • Nazwa: Stadion im. Karola Fuchsa
 • Adres: ul. Kościuszki 1, 43-602 Jaworzno-Szczakowa
 • Pojemność: 2000 miejsc (314 miejsc siedzących, wszystkie zadaszone)
 • Wymiary boiska: 105 x 65 m
 • Oświetlenie: brak
 • Inauguracja: 3 lipca 1927 (Szczakowianka – Cracovia 4:5)
 • Rekordowa frekwencja: 2 000 widzów (8.05.2002: Szczakowianka Jaworzno – RKS Radomsko 2:0)

Charakterystyka obiektu Szczakowianki Jaworzno:

Stadion im. Karola Fuchsa znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Szczakowa w pobliżu dworca kolejowego. Obiekt powstał w 1927 roku i od tego czasu był wielokrotnie modernizowany. Początkiem roku 2014 dzięki wsparciu miasta został dostosowany do wymogów III ligi. Kameralny obiekt w Szczakowej liczy sobie już ponad 80 lat. Jego budowę zarząd klubu uchwalił w 1925 roku, kiedy to okazało się, że boisko na tzw. „Wapniówce” nie wystarcza potrzebom prężnie rozwijającej się drużyny. W lipcu 1927 roku towarzyskim meczem z Cracovią otworzono nowy stadion z trybuną na 200 miejsc na terenie wydzierżawionym od pobliskiej Huty Szkła. Z czasem obiekt wzbogacił się m.in. o nowe szatnie, do obiektu doprowadzono też wodociąg. Podczas okupacji stadion został zupełnie zniszczony, po wojnie już w czerwcu 1945 roku przystąpiono do jego odbudowy i w 1948 roku piłkarze ze Szczakowej znów mogli grać na swoim obiekcie. Co ciekawe podczas budowy pracowali nie tylko członkowie zarządu i sympatycy klubu, ale także więźniowie z jaworznickiego obozu. Z czasem obiekt rozbudowywano, powstały między innymi basen, kryta trybuna i przede wszystkim hala sportowa, która do dzisiaj służy jaworznickiej młodzieży i sportowcom. W ostatnich latach stadion otrzymał imię Karola Fuchsa – wybitnego klubowego działacza, wychowawcy, piłkarza. Obecnie stadion służy jako obiekt treningowy dla pierwszej drużyny Szczakowianki. Na obiekcie trenuje i swoje mecze rozgrywa drużyna rezerw Szczakowianki a także drużyny młodzieżowe. Od czasu do czasu korzystają z niego także inne jaworznickie zespoły. W ostatnich latach szczakowski obiekt gościł m.in. ekipy Zgody Byczyny czy Salosu Jaworzno.

Stadion im. Karola Fuchsa obecnie zarządzany jest przez dyrektora pobliskiej szkoły – Rafała Sobóla. Mimo swych niewielkich rozmiarów spełnia wszystkie III-ligowe wymogi i zapewnia niepowtarzalną, bardzo specyficzną atmosferę. Pojemność stadionu szacuje się na 1800 – 2000 miejsc z czego 314 miejsc siedzących znajdujących się na krytej trybunie. Obiekt posiada także murawę o wymiarach 105 x 65 m.

 

Dojazd do stadionu:

Stadion im. Karola Fuchsa jest położony niemal w centralnym miejscu dzielnicy Szczakowa. Z miast ościennych na stadion można dotrzeć koleją. Stacja Jaworzno-Szczakowa jest oddalona zaledwie o pięć minut spacerem od stadionu. Na stadion dojechać można także kilkoma autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Z centrum miasta do Szczakowej dojeżdżają linie 304, 307 i 305, z Podłęża i Ciężkowic linia 314, z Osiedla Stałego linia 311 Jaworzno, z rejonu elektrowni linia 328. W okolice stadionu dojechać można także komunikacją miejską z Sosnowca i . Tuż pod pobliski dworzec dojeżdżają autobusy linii 220 i 221 obsługiwane przez KZK GOP.