JSP Szczakowianka Jaworzno

Szczakowianka na podium w Pro Junior System

Od kilku sezonów Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi program Pro Junior System, nagradzający kluby, w których drużynach występują zawodnicy o statusie młodzieżowca. Szczakowianka po rundzie jesiennej zajęła bardzo wysokie trzecie miejsce w naszej grupie IV ligi.

Działający do kilku lat program Pro Junior System polega na przyznawaniu punktów klubom za rozegrane minuty młodych zawodników kwalifikujących się do Programu w oficjalnych meczach rozgrywek mistrzowskich. Na zakończenie ligowych rozgrywek mistrzowskich danego sezonu, kluby z największą liczbą punktów są nagradzane finansowo. W programie uczestniczą także kluby IV ligi, a wśród nich również Szczakowianka.

Punkty przyznawane są za grę w oficjalnych meczach ligowych juniorów i wychowanków. Każda minuta rozegrana przez takiego zawodnika jest potem zliczana według regulaminu i sumowana. Zgodnie z uchwałą PZPN juniorem jest zawodnik, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 19 rok życia oraz zawodnik młodszy. Wychowankiem z kolei jest junior zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12 rok życia) i 19 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 19 rok życia).

Szczakowianka po rundzie jesiennej zajęła 3. miejsce w naszej grupie IV ligi, zdecydowanie wyprzedzając kolejne zespoły. Liderem klasyfikacji Pro Junior System w naszej lidze została ekipa Rakowa Częstochowa, to jednak było już pewne przed startem rundy. Drużyna z Częstochowy – podobnie jak inne zespoły rezerw – opiera się niemal wyłącznie na młodych wychowankach i można powiedzieć, że startuje w zupełnie innej kategorii. Częstochowianie zebrali w sumie 9252 punkty. W walce o podium liczyły się jeszcze dwie ekipy – nasza Szczakowianka oraz Unia Dąbrowa Górnicza. Ostatecznie dąbrowianie rzutem na taśmę wyprzedzili Drwali zajmując drugie miejsce i gromadząc 2230 punktów. Szczakowianka stanęła na najniższym stopniu podium notując 2185 punktów. To świetny wynik, który pokazuje, że w naszym klubie bardzo dużą rolę odgrywają młodzi zawodnicy, którzy często dostają szansę na grę na ligowych boiskach. W sumie punkty jesienią dla Szczakowianki zdobywało pięciu zawodników – Maciej Kurzawa (1366 pkt.), Dawid Lipniak (819), Jakub Bąk (208), Marcel Gocyk (106) i Hubert Łukaszyk (10). Warto tutaj dodać, że w pierwszej drużynie regularnie gra też kilku innych młodych zawodników, którzy zaliczani są do młodzieżowców – chociażby Adrian Gałka czy Bartosz Marędowski.

W skali wszystkich IV lig z całego kraju Szczakowianka zajmuje jak na razie wysokie 129. miejsce. Co ciekawe aż osiem zespołów a naszej grupie IV ligi przez całą rundę nie korzystało z usług młodych zawodników i zebrało okrągłe zero punktów w klasyfikacji Pro Junior System. To oczywiście kiepsko świadczy o szkoleniu młodzieży w tych klubach i raczej jest kiepskim prognostykiem na przyszłość. Tymczasem Biało-Czerwoni potwierdzają, że warto stawiać na młodzież i w taki sposób budować krok po kroku drużynę na kolejne lata. W naszym zespole młodzież nabiera szlifów pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, a to powinno procentować w kolejnych latach. Liczymy, że wiosną jeszcze większa liczba młodych zawodników powalczy o miejsce w pierwszym składzie i trzymamy mocno kciuki za naszych wychowanków.

Podobne wpisy

komornik częstochowa