JSP Szczakowianka Jaworzno

Nie żyje Zbigniew Polizio

Dzisiaj dotarła do nas niezwykle smutna informacja. W piątek 22 stycznia zmarł Zbigniew Polizio – były prezes Szczakowianki, działacz klubów sportowych, nauczyciel, wychowawca młodzieży. Miał 75 lat

Pan Zbigniew Polizio to postać zasłużona dla całego jaworznickiego sportu, w tym także naszego klubu. Ze Szczakowianką związany był od przełomu lat 60. i 70. Z jego inicjatywy powstała działająca przez kilka lat sekcja kobiecej koszykówki. – Nasz trener, Zbigniew Polizio był dla nas wzorem prawdziwego sportowca i wspaniałego człowieka. Był i został w naszych sercach na stale. Nigdy nie zapomnę tych wspaniałych treningów, meczy, wyjazdów, obozów kondycyjnych i prywatnych spotkań – wspominała podczas 50. rocznicy powstania sekcji koszykarskiej jedna z zawodniczek. W 1979 roku objął funkcję prezesa Szczakowanki. Podczas jego rządów zespół seniorów wywalczył awans do klasy terenowej, a dobre występy notowali także juniorzy. W sumie nasz klub reprezentowało wówczas aż sześć zespołów. Dzięki dobrej współpracy z dyrektorem pobliskiej huty szkła, a także trenerem Wadowskim współtworzył dobrą atmosferę wokół szczakowskiego sportu. Niestety trudne dla całego kraju lata 80. mocno zweryfikowały wszystkie plany, a w 1981 roku pan Zbigniew zrezygnował z funkcji prezesa. Cały czas jednak pozostawał blisko klubu. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10, a potem także w szkole zawodowej przy PKP. W wieku 51 lat odszedł na emeryturę.

Nie można też zapominać o jego działaniach na rzecz całego jaworznickiego sportu. W czerwcu 1973 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Jaworznie. Gdy w latach 70. władze Jaworzna próbowały stworzyć w mieście jeden silny klub – GKS Jaworzno, Zbigniew Polizio był bardzo aktywną postacią w całym projekcie. Po fuzji Azotanii, Victorii i Górnika został członkiem prezydium klubu. W latach 1975-79 roku pełnił obowiązki urzędującego prezesa GKS Jaworzno.

Przez lata pan Zbigniew zajmował się historią jaworznickiego sportu, w tym także szczególnie naszego klubu. Napisał pracę magisterską poświęconą Szczakowiance, zbierał klubowe pamiątki i dzięki jego działaniom udało się zachować wiele historycznych fotografii. Swoją kolekcję chętnie udostępniał i dzięki temu w przeszłości na naszych łamach mogliśmy publikować wiele unikalnych zdjęć.

Mieliśmy nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogli korzystać z jego wiedzy, wspomnień i doświadczenia. Dlatego z ogromnym bólem przyjęliśmy informację, jaka dotarła do nas w piątek. Pan Zbigniew odszedł zdecydowanie przedwcześnie, pozostawiając po sobie ogromną pustkę. Bliskim i rodzinie zmarłego składamy nasze najgłębsze wyrazy współczucia i kondolencje.

Pogrzeb pana Zbigniewa Polizio odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Jana Kantego na Niedzieliskach. 

Foto: jaw.pl / Zbigniew Polizio w towarzystwie byłych zawodniczek sekcji koszykarskiej

Podobne wpisy