JSP Szczakowianka Jaworzno

Szczakowianka z nowym herbem!

Do rozgrywek w sezonie 2020/21 Szczakowianka przystępuje nie tylko z nowymi zawodnikami, ale także nowym klubowym herbem. Dotychczasowy znak rozpoznawczy klubu zastąpiony został przez nowy herb, który łączy tradycję sięgającą już niemal stu lat z wymogami nowoczesności.

Klubowe barwy i herb to dwa elementy niezwykle ważne dla każdego klubu sportowego. Pozwalają na identyfikację klubu, odróżnienie się od innych, nawiązanie więzi emocjonalnej z kibicami. Są także istotne ze względów marketingowych, pozwalają na budowanie charakterystycznej marki – rozpoznawalnej nie tylko w świecie sportu.

Szczakowianka ma to szczęście, że obok obok charakterystycznej nazwy klubu, która łatwo zapada w pamięć, ma też niezwykle oryginalny i niepowtarzalny herb. Założyciele klubu wzorując się na Cracovii stworzyli herb opierając się na biało-czerwonej fladze, ale dodając dość nietypową ośmiokątną tarczę, która stała się znakiem rozpoznawczym Szczakowianki. Na przestrzeni lat herb ulegał mniejszym czy większym zmianom, praktycznie zawsze pozostawał jednak wierny pierwowzorowi i z niego czerpał inspirację. Ostatni wariant herbu obowiązywał od 2007 roku i towarzyszył nam przez 13 lat. Wzbudzał jednak sporo emocji. Kibice zwracali uwagę na żółto-niebieskie barwy, które nie miały żadnego odniesienia do klubowej historii, a ich geneza nie była do końca jasna. Sam znak miał też kilka wad graficznych, które sprawiały, że był mało funkcjonalny. Dlatego teraz zdecydowaliśmy się zupełnie odświeżyć nasz klubowy herb i wrócić do korzeni.

Autorem nowego odświeżonego herbu klubu jest Kuba Malicki z serwisu PolskieLogo.net, który projektował herby dla wielu polskich klubów sportowych. Autor nowego herbu przeanalizował historyczne znaki i przygotował kilka projektów, z których po konsultacjach z kibicami udało się wyłonić ten zwycięski. Proces odświeżenia znaku musi być przeprowadzony inaczej w klubie o wieloletniej tradycji i utrwalonych symbolach, z którymi emocjonalnie związani są kibice, a inaczej w przypadku klubu, którego znak z jakichś powodów nie cieszy się popularnością wśród fanów czy wręcz jest przez nich ignorowany. W pierwszym przypadku należy dostosować herb klubu do wymogów technologicznych, poprawiając ewentualne niedociągnięcia, jednak zachowując charakter znaku. Nie na należy „na siłę” unowocześniać logo idąc tropem chwilowych trendów projektowych – opowiadał na łamach serwisu Łączy Nas Piłka Kuba Malicki, autor blogu polskielogo.net. I tak właśnie było w naszym przypadku. Herb zyskał nowoczesne oblicze, ale w całości zachował klubowe tradycje i wprost nawiązuje do herbu z lat 30. i 40.

W nowym herbie przede wszystkim powrócono do starych tradycyjnych barw – białej i czerwonej. Flaga zyskała nieco zmodyfikowany kształt, a także nowe oryginalne tło w kolorze czerwonym. Jak dotychczas tarcza była rysowana na różne sposoby – tło było przezroczyste lub białe. Na klubowym sztandarze, który można oglądać w naszej Izbie Pamięci, tło było już czerwone i nowy projekt właśnie do tego nawiązuje Na fladze – tak jak na większości naszych historycznych herbów – znalazł się jeszcze rok założenia klubu – 1923. Bardzo ciekawym drobnym detalem są liście jawora – które znalazły się na tarczy. Jest to oczywiste nawiązanie do związków Szczakowianki z Jaworznem. W przeszłości na obrysie pojawiały się gwiazdki lub kropki – teraz zostaną zastąpione przez liście jawora. Czcionki wykorzystane w herbie nawiązują do historycznych, używanych w pierwszych historycznych herbach. Dodatkowo obrys całego herbu wykonany został w kolorze wiśniowym, który ma duże względy praktyczne i pozwala na dodatkowe odróżnienie naszego znaku od innych.

Mamy nadzieję, że nowy herb spodoba się wszystkim kibicom i znów zacznie łączyć wszystkich sympatyków Szczakowianki. Duże podziękowania należą się tutaj Zarządowi, który zdecydował się wsłuchać w głos kibiców i zdecydował na tak odważną zmianę. Bez dużego wsparcia Zarządu takie odświeżenie herbu nie byłoby możliwe. Podziękowania także dla Kuby Malickiego, który wykonał dla nas projekt w krótkim czasie i włożył w niego swoje serce, dzięki czemu czujemy, że nowy herb stanie się ważnym elementem życia klubu.

Podobne wpisy

Projektowanie logo Warszawa | podolog ursynów | Odżywki PL - Odżywki